Festiwal Muzyki Kościelnej

12 czerwca br. Festiwal Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej odwiedzi Parafię pw. św. Marii Magdaleny w Suchożebrach. Koncert wpisuje się w obchody Jubileuszu 600–lecia Parafii. Ks. kan. Kazimierz Chełstowski, Proboszcz Parafii, wśród różnorodnych wydarzeń towarzyszących Jubileuszowi, zaplanował koncert, który można zaliczyć do jednego z najważniejszych w tegorocznym cyklu Festiwalu. Alessandro Bianchi (Como/Włochy), organy oraz Duo: Magdalena Kulig (Hamburg/Niemcy), mezzosopran i Maciej Zimka (Kraków), akordeon, zaprezentują się w repertuarze takich kompozytorów jak: G. B. Pergolesi, F. Durante, A. Vivaldi, J. S. Bach, G. Caccini.

Alessandro Bianchi urodził się w Como we Włoszech. Studiował na Piacenza Conservatoire, gdzie został nagrodzony dyplomem z organów oraz kompozycji organowych u Luigi Toja. Brał także udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Nicholasa Danby i Arturo Sacchetti.

Alessandro Bianchi jest także dyrektorem muzycznym w ewangelickim kościele św. Edwarda w Lugano w Szwajcarii. Jako koncertujący organista wykonał ponad 2200 recitali solowych i kameralnych. Koncertował w niemal całej Europie, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Hongkongu, Tajlandii, Singapurze, Australii i Afryce Południowej.

Udzielał również kursów mistrzowskich we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech oraz nagrywał dla radia i telewizji w USA i Brazylii. W 2014 roku miasto Cantu odznaczyło organistę tytułem „Honorowego Obywatela” za jego pracę na rzecz kultury i sztuki.

„Duo Magdalena Kulig & Maciej Zimka” to zaskakujące i energetyczne zderzenie dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych, którzy nawiązując współpracę w 2019 roku, wykonuje nowatorskie aranżacje pieśni oraz arii w wykonaniu na głos i akordeon. Zespół został założony w celu odkrywania nowych przestrzeni artystycznych na gruncie niezwykle inspirującego formatu wykonawczego jakim jest połączenie ciepłego brzmienia mezzosopranu z akordeonem, który z powodu specyficznych własności dopasowania barwy do wielu instrumentów – często jest nazywany „muzycznym kameleonem”.

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni, z naciskiem na muzykę polską znaną (m.in. Chopin, Karłowicz, Moniuszko), jak i mniej znaną (Gablenz, Niewiadomski, Pałłasz) jak również arie z oratoriów i oper najsłynniejszych kompozytorów europejskich: m.in. Bacha, Handla, Glucka, Mozarta, czy Telemanna. Mimo, że zespół powstał w lipcu 2019 roku, ma na swoim koncie ponad kilkanaście koncertów, głównie na zagranicznych festiwalach takich jak: 52. Modena Organ Festival (Włochy), XIII „Les Cles du Classique” (Hiszpania/Francja), Calioppe Kamermusikreihe (Niemcy), a także polskich takich jak: VII Dolnośląski Festiwal Muzyczny czy V Krakowski Festiwal Akordeonowy. Duet zbiera doskonałe recenzje, zwłaszcza w prasie niemieckiej, której recenzenci podkreślają znakomite, świeże interpretacje, ciekawą wspólną barwę oraz doskonałą współpracę.

Magdalena Kulig jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na WNHiP Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Maciej Zimka to akordeonista, kompozytor, aranżer i animator kultury. Ukończył z wyróżnieniem krakowską  Akademię Muzyczną w klasie akordeonu  prof. Janusza Patera, obronił również doktorat na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.: I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I nagrody w XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną, współczesną, jazz oraz piosenkę artystyczną w Polsce i za granicą. Wystąpił m.in. na festiwalach: „Sound 12” in Newcastle upon Tyne (Anglia), „Concerts at Lempertz” (Belgia), „Ibla Music Festival” (Włochy), „.Share.Music.Leipizg.” (Niemcy), „Prikarpacka Vesna” (Ukraina), Audio Art, Euro Chamber Music Festival, Przemyska Jesień Muzyczna oraz Krakowski Festiwal Akordeonowy (Polska). Maciej Zimka jest również działającym kompozytorem. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017) oraz II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „…Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu.

diecezja.siedlce.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.